Вівторок, 9 Серпня, 2022

Чому Воскресенську церкву в Батурині хочуть забрати у московського патріархату та чим відома ця історична пам’ятка

Декілька днів тому депутати міська рада Батурина запропонували Мінкульту розірвати договір оренди місцевої Воскресенської церкви  з громадою УПЦ Московського Патріархату. Ініціатором звернення став священник ПЦУ та депутат Роман Кривко. 

Чому влада в Батурині прийняла таке рішення та чим відома Воскресенська церква, читайте у нашому матеріалі на сайті  chernigiv yes. 

Чому батуринські депутати вимагають розірвати договір оренди з УПЦ-МП?

Безумовно, причина тут одна й вона вагома — це війна з росією, яку московська православна церква підтримує та благословляє, щоб там на камери про мир не говорили їхні священики. І оскільки офіційно заборонити саму УПЦ-МП в Україні зараз неможливо, не дозволяє законодавство, влада в Батурині пішла іншим шляхом.

Храм Воскресіння Господнього знаходиться в усипальниці останнього гетьмана України Кирила Розумовського, яка, своєю чергою, розташована на території культурного заповідника “Гетьманська столиця”. Ця установа підпорядкована міністерству культури, куди й звернулись депутати з проханням розірвати договір оренди, що був заключений у 2018 р. Що стосується служителів Воскресенської церкви, то їм рекомендують перейти до ПЦУ.

Однак, по словах міського голови Батурина Леоніда Душі, священники не в захваті від такої пропозиції і вважають це рішення неправильним. На їх думку, позиція УПЦ (МП) відрізняється від позиції російської православної церкви. Настоятель Воскресенської церкви говорить, що Українська Православна церква не підтримує війну, та що її служителі, з благословення Митрополита Онуфрія, моляться за перемогу України.

Чим відома Воскресенська церква в Батурині?

Воскресенську церкву в Батурині на Чернігівщині побудували на початку XIX ст. (1803 р.) Кошти на реалізацію цього проєкту дав “останній” гетьман України Кирило Розумовський, який оселився в Батурині в 1794 р, а цеглу, нібито, взяли з залишків місцевої Троїцької (“мазепинської”) церкви, що була знищена військом Меншикова у 1708 р.

Після смерті Кирила Розумовського його син вшанував пам’ять батька мармуровим меморіалом з барельєфом, де на фамільному гербі родини викарбуваний девіз: “Славу треба примножувати діяннями”.

Як склалася доля історичної пам’ятки?

Радянська влада жорстоко обійшлася з меморіалом та церквою. У 1927 р. могилу розкрили, коштовності забрали, а сам пам’ятник зруйнували. Що стосується Воскресенської церкви, то вона теж в цей період не функціонувала.

Відродився храм вже у Незалежній Україні у 2009 р. після проведення реставраційних робіт та освячення. Сьогодні тут можна побачити автентичний настінний розпис XIX ст. та старовинні ікони. 

Зараз Воскресенська церква у Батурині — це діючий храм, пам’ятка архітектури національного значення і центр паломництва туристів з усього світу. Принаймні, так було до війни й сподіваємось, так буде після перемоги.