Четвер, 28 Березня, 2024

Що змінили місцеві вибори на Чернігівщині: які політичні сили прийшли до влади та що це означає для регіона

На перший погляд, Чернігів — тихе, провінційне місто, життя в якому тече неспішно та розмірено. Однак добробут цей швидше видимий, ніж реальний.  Насправді у цьому древньому місті на півночі України сфокусовані всі проблеми, актуальні для країни, пише yes-chernigiv.com.ua.

Чернігів вже давно не 300-тисячник, його населення з року в рік скорочується. З міста їдуть кращі фахівці, молодь. Особливо значний відтік спостерігається у медицині та освіті. Ще одна серйозна проблема Чернігова — корупція, яка проникла в усі органи влади.

Очевидно, що місто (як і країна) потребує системних змін. Легальна можливість для цього — вибори на державному та місцевому рівнях. Як скористалися чернігівці цією можливістю в 2020 році і кому тепер належить влада в місті та регіоні?

“Найгірша влада та, яку народ не боїться, а зневажає

Баланс позитивного й негативного ставлення до центральної влади в країні все більше зміщується в бік останнього. І з позитивних моментів в цьому плані за минулий рік можна відзначити тільки один — влада остаточно втратила для українців своє сакральне значення.

В результаті такої “десакралізації”, рішення Києва перестали серйозно сприймати на місцях як громадськість, так і регіональні еліти. Саме тому особливо важливими для країни  стали місцеві вибори, що завжди вважалися третіми за вагомістю після президентських та парламентських.

Що показали місцеві вибори 2020 роки?

Практично у всіх регіонах країни, включаючи й Чернігівщину, можна відзначити наступні тенденції — місцеві еліти, що перебували при владі на момент виборів, перемогли з переконливим відривом від опонентів. Іміджеві втрати Банкової та децентралізація дозволили мерам великих міст не тільки зберегти владу, а й значно зміцнити свої позиції. І не в останню чергу завдяки власним партіям. Так, трапилося й у Чернігівській області, де чинний мер Владислав Атрошенко переконливо переміг в боротьбі за посаду міського голови та привів свою команду “Рідний дім” до міськради, облради й у більшість районних громад.

Хто “рулить” Чернігівщиною ?

На виборах до Чернігівської міськради “Рідний дім” отримав більшість місць, тут у нього немає серйозних опонентів. У “Слуг народу” — 7 депутатів, у ОПЗЖ — 5, інші ще менше.

На відміну від Чернігова в обласній раді представлені 8 політичних сил і тут в Атрошенко немає абсолютної більшості — “Рідний дім” контролює 19 місць та був змушений шукати союзників для більшості. У підсумку, у коаліцію, крім партії мера Чернігова, увійшли депутати від “Слуги народу” та “Радикальної партії” Ляшка.

Однак на ділі союз цих трьох політичних сил виявився малоефективним, оскільки перевага голосів, над 5 партіями, що пішли в опозицію мінімальний. І, судячи з усього, криза влади на рівні області, тільки розгорається. Опозиція бойкотує засідання облради, які раз по разі зриваються через відсутність кворуму. Крім того, “бунтівників” негласно підтримує глава Чернігівської ОДА, що тільки підливає масла у вогонь.

Що стосується районів, то тут беззаперечно домінував “Рідний дім”. Його представники очолили більшість громад в області, включаючи й “проросійські-комуністичні” Семенівку та Новгород-Сіверський, що не може не радувати. Яким би не було ставлення до Атрошенко та його партії, “Рідний дім” – це, однозначно, українська політична сила й тут “зради” немає.

Чи станеться в найближчому майбутньому вихід переможця місцевих виборів на Чернігівщині на загальнодержавний рівень, про що не раз згадував Атрошенко? Як знати. Зрозуміло одне, багато в чому це залежить від особистих успіхів та невдач лідера “Рідного дому”, який зумів на сьогодні не тільки переконливо утримати владу у Чернігові, а й істотно розширити свій вплив у регіоні.

.,.,.,.