П’ятниця, 20 Травня, 2022

Портрети Сталіна та Леніна на вежі: чому у Новгород-Сіверському порушують закон про декомунізацію

У серпні 2020 р. правоохоронні органи у Новгород-Сіверському закрили кримінальне провадження за ст. 463-1 КК України за фактом публічного використання радянської символіки. Справа була порушена у 2018 р. за клопотанням Українського інституту національної пам’яті до Генеральної прокуратури. У позові було поставлено питання про порушення місцевою владою прийнятого у 2015 р. закону про декомунізацію. А конкретно мова йшла про мозаїчні портрети Леніна та Сталіна на водонапірній башті у центрі Новгород-Сіверського. Далі на yes-chernigiv.

Сталін жив, Сталін живий, Сталін буде жити?

Ті, хто вважає, що процес декомунізації почався в Україні у 2013 р. після перемоги Революції гідності помиляються. Десовєтизація стартувала в Україні ще у 1991 р. відразу після проголошення незалежності. В першу чергу це торкнулося системи освіти, також була прибрана тоталітарна символіка на підприємствах та у військових частинах, а у Києві знесли пам’ятник “Великій Жовтневій соціалістичній революції”.

У 2013 р. почалася друга хвиля декомунізації. Першим впав пам’ятник Леніну у Києві, а потім естафету підхопили інші регіони країни. В новітній історії України процес отримав назву “ленінопад”. Він торкнувся всіх українських міст, крім Запоріжжя, Донецька, Луганська та Сімферополя.

31 березня 2015 року Верховна Рада, по суті, легалізувала подію, що відбулася, прийнявши пакет законів про декомунізацію, який забороняв використовувати радянську символіку та встановлював кримінальну відповідальність за пропаганду комуністичних поглядів.

Після прийняття закону знищення радянської символіки продовжилося вже за підтримки держави. З того часу пройшло 5 років, але портрети вождів тоталітаризму як і раніше у центрі Новгород-Сіверського й, судячи з усього, їх ніхто не збирається звідти прибирати.

Кому потрібен Ленін у Новгород-Сіверському?

За словами місцевих депутатів, нікому. Так у чому ж справа?

Перший раз інститут національної пам’яті звернувся до влади міста ще у 2017 р. Пройшов рік та нічого не змінилося. У 2018 р. прокуратура Чернігівської області та новгород-сіверський відділ поліції почали розслідування правопорушення. Однак через 2 роки справу закрили через відсутність складу злочину. Чому? У поліції та прокуратурі дійшли висновку, що портрети Сталіна та Леніна не потрапляють під закон про декомунізацію, оскільки не є ні пам’ятниками, ні пам’ятними знаками, а відповідно відсутній й правовий механізм їх демонтажу. До речі, так вважає й переважна більшість депутатів міськради. У 2019 році це питання навіть обговорювалося на одному із засідань, але тоді “за” проголосувало лише кілька людей і рішення не було прийнято.

Свого часу колишній міський голова Олег Бондаренко пропонував закрити зображення гратами та оздобити написом “Кати українського народу”, але з цим не погодилися в УІНП, заявивши, що це суперечить закону.

Що говорять з цього приводу юристи? Рішення залишити портрети із зазначенням істинної ролі вождів СРСР — розумний компроміс, але рішення вимагає правового оформлення, зокрема, у такому випадку необхідно, щоб місцевий музей взяв мозаїчні зображення на баланс або щоб вони були визнані творами мистецтва. А це, з урахуванням місцевих реалій, ще той головний біль, вже не кажучи про витрати. Загалом, судячи з усього, у найближчі кілька років Новгород-сіверській мерії буде не до декомунізації, тим більше що в місті й інших нагальних проблем достатньо.