Вівторок, 9 Серпня, 2022

Прописка – бомбосховище. Як живуть чернігівці, які через обстріли втратили свої домівки

В чернігівському бомбосховищі на околиці міста, повідомляє сайт yes-chernigiv, в березні ховалося понад триста людей, сьогодні там залишилось приблизно сорок – їм просто більше нема, де жити.

Чернігів потроху повертається до нормального життя. Мешканці сподіваються, що наші військові не дозволять російським загарбникам знову вторгнутись на Чернігівщину і місто може не боятися нових артилерійських обстрілів і постійних бомбардувань. Та хоча гаряча фаза бойових дій минула, нажаль не всі чернігівці сьогодні можуть повернутися до своїх домівок, у де-кого їх просто не залишилось.

Про те , як більше сорока людей до сих пір продовжують жити у бомбосховище на околиці Чернігова, розповіли журналісти Суспільного.

Будинка не стало за одну мить

Алла та Леонід Сукретні втратили свою домівку 13 березня. В той день вони були вдома, приблизно о третій годині дня в будинок влучили російські міні і він загорілася.

За словами Леоніда, від удару перекосило і заклинило вхідні двері. Часу було обмаль, тому прийшлось їх вибивати. Бив з такою силою, що зламав ребра. Та врятувались. Навіть спробував гасити пожежу, під рукою виявився вогнегасник, але все марно.

Єдине, що вдалося врятувати з палаючої домівки – собака по кличці Мухтар. Його на руках винесла Алла. Оце й всі речі, що залишилися.

Пізніше українські військові розказали Аллі і Леоніду, що в будинок влучили міни 120 калібру. Було два прильоти. Зазвичай, в таких ситуаціях живих не залишається. Однак подружжя Сукретних дивом вціліло. Певно Бог та янгол-охоронець їх прикрили, каже Леонід.

Зараз кожен день подружжя приходить на згарище, де раніше була їх домівка. Намагаються там прибирати. За словам Леоніда, дім він зводив самотужки. Та сумнівається, що зможе все відбудувати. Здоров’я тай сили вже не ті.

Російських загарбників інакше як наволоччю назвати не може. Каже, єдине від чого окупанти прийшли «освободіть» українців, так це від їхнього майна.

Щовечора Сукретні повертаються до бомбосховища. Останні два місяці – це їх єдина домівка.

Від смерті врятував підвал

Поруч з Леонідом і Аллою Сукретними у бомбосховищі до сих пір живе й Надія Терещенко.

Її дім також постраждав під час обстрілів. Каже, від російських ударів дах будинку з’їхав набік, вікна й двері вибило ударною хвилею. Як би вона з рідними тоді не сховалися у погрібі, усі загинули б. Як прибирали після бомбардування, донька винесла з дому піввідра осколків.

Наразі, жінка навіть не знає, чи придатна її хата для подальшого проживання.

Надія на модульне містечко

Всього зараз у бомбосховищі проживає близько 40 людей. Дехто не наважується повертатися додому, бо боїться нових бомбардувань, але у більшості будинки, або частково, або повністю зруйновані. Як далі бути, люди не знають, Одна надія на допомогу влади.

Бомбосховище. Фото: Суспільне Чернігів

Так, подружжя Сукретних сподівається отримати будинок у модульному містечку, яке збираються будувати під Черніговом. Якщо ж ні, то доведеться жити у гаражі. У Надії Терещенко залишився лише сарай.

Коли ж будуть збудовані обіцяні модульні містечка, поки достеменно невідомо. В Обласній військовій адміністрації лишень повідомили, що вони будуть розташовані на лижній базі під Черніговом та у селі Новоселівка. Орієнтовно проживати там зможуть близько семисот осіб. Та чи зможуть люди заселитися до зими – питання відкрите.