П’ятниця, 20 Травня, 2022

Злодій повинен сидіти у в’язниці? ТОП-5 корупціонерів Чернігова, що “дивом” уникли заслуженого покарання

Кожен день ми чуємо, як співробітники антикорупційних органів, СБУ, то тут, то там затримують чиновників за хабарі та фінансові махінації. І якщо вірити цим новинам, то корупції в країні залишилося жити недовго. Однак на ділі героїчна боротьба за очищення влади від злочинних елементів, нагадує бій з тінню — зусиль багато, а результату немає. Резонансні справи навмисне розвалюються, а якщо і доходять до судів, то судді виносять вироки, що нагадують, осуд капосного кота, мовляв, більше так не роби. Далі на yes-chernigiv.

І це не окремі випадки, а масове явище, характерне для України зразка 2020 року. На жаль, і Чернігівська область не виняток. Тут, як і всюди, ловлять на хабарях і махінаціях і трохи налякавши, відпускають. Представляємо топ місцевих чиновників, яких “забули” посадити за скоєні злочини.

Віктор Кульбако

9 липня 2015 р. у квартирі та на робочому місці “головного ветеринара” Чернігівщини Віктора Кульбако співробітниками СБУ були проведені обшуки, під час яких було вилучено 40 тис. грн та талони на майже пів тонни палива. Кульбако і його підлеглого, начальника управління ветслужби Прилуцького р-ну Корнієнко, затримали на наступний день. Їм інкримінували створення корупційної схеми поборів з кожного районного управління (в області їх 22) в розмірі 25 тис. грн на місяць. За версією слідства, за це Кульбако закривав очі на численні порушення закону на місцях.

Результат: У квітні 2016 р. Деснянський суд Чернігова виправдав чиновників через відсутність складу злочину. Прокуратура опротестувала вирок, й у квітні 2017 р. Апеляційний обласний суд засудив Віктора Кульбако до 6 років ув’язнення з конфіскацією майна. Чиновник, своєю чергою, подав скаргу до Вищого касаційного суду, який у березні 2019 року повернув справу на дослідування. А восени 2019 року Чернігівський апеляційний суд скасував своє ж рішення і за вироком Деснянського суду м. Чернігів виправдав Віктора Кульбако.

Артем Стах

11 вересня 2015 року директор комунального підприємства “Дільниця контролю за благоустроєм” Артем Стах був затриманий співробітниками СБУ за хабар в 1 тис. дол. за дозвіл розмістити торгову точку в недозволеному місці.

Цікаво те, що Стах вже був під слідством у справі про хабарництво у 2009 р. Тоді йому навіть довелося посидіти в СІЗО, звідки він вийшов під підписку про невиїзд. Процес тягнувся до 2012 р. Стах отримав термін — 5 років ув’язнення … з умовно виправним терміном — 3 роки. Ця судимість була знята з нього за півтора місяця до повторного затримання.

Втім, цього разу чиновник вирішив не випробовувати долю й відразу пішов на угоду зі слідством. Він визнав свою провину та відбувся штрафом у 25 тис. грн., а також Стаху заборонили займати керівні пости протягом року.

Підсумок: У 2020 р. чиновника, що двічі попався на хабарі, мер призначив керівником КП “Зеленбуд” зі словами “ми вирішили дати Артему другий шанс”. Коментарі зайві.

Микола Донець

У червні 2016 р., у рамках резонансної справи щодо затримання головного санітарного лікаря країни Святослава Протаса, у 20 обласних центрах України були проведені обшуки.

Протасу звинуватили у створенні глобальної корупційної схеми. Пройшов обшук й в кабінеті директора Чернігівського обласного лабораторного центру МОЗ Миколи Донця. У результаті у Донця були вилучені комп’ютери та допитані підлеглі. Його збиралися взяти під арешт, але на наступний день чиновник опинився … в лікарні з інфарктом.

Результат: Протас незабаром вийшов під заставу, а навесні 2017 р. справу закрили через відсутність складу злочину, всупереч тому, що НАБУ надало відеозаписи, які доводять злочинну змову. У підсумку головний санітарний лікар країни звільнився з займаної посади, а Микола Донець й досі працює директором Чернігівської санепідемстанції.

Юрій Євтушенко

Юрій Євтушенко був затриманий 8 лютого 2017 року під час отримання хабаря в розмірі 40 тис. дол. за допомогу у підписанні вигідного контракту для однієї з місцевих комерційних структур. На момент затримання Євтушенко обіймав посаду керівника департаменту житлово-комунального господарства Чернігівської ОДА, а також працював помічником народного депутата (нині міського голови Ніжина) Олександра Кодоли.

Гроші були вилучені під час арешту та долучені до справи як речовий доказ.

Результат: Адвокат Євтушенко заявив, що 40 тис. дол. — це особисті заощадження підзахисного (що дійсно збіглося з сумами, за декларованими чиновником). Звинувачення так і не було пред’явлено, хоча суд дав слідству доступ до всіх необхідних документів.

Більш того, у кінці 2017 р. Євтушенко домігся повернення конфіскованих коштів. Прокуратура намагалася оскаржити це рішення, але програла.

Сьогодні Юрій Євтушенко — успішний підприємець. На минулих місцевих виборах він балотувався в Чернігівську міську та обласну ради від партії “За майбутнє”, але програв.

Валерій Горбатов, Іван Бакшун

У травні 2019 року голова земельної комісії Чернігівської міськради Бакшун та керівник КП “Чернігівбудінвест” Горбатов були затримані при отриманні хабаря у розмірі 25 тис. дол. Як з’ясувалося, це була половина суми за виділення землі в суборенду у Чернігові для будівництва багатоповерхівки.

За підозрою в особливо тяжкому злочині було відкрито кримінальну справу за ст. 365 (ч. 4) КК України, що передбачає покарання від 8 до 12 років з конфіскацією майна.

Результат: обох фігурантів справи через 5 днів відпустили під заставу. На сьогодні справа Горбатова-Бакшуна втратила статус “корупційної”. Тепер обом чиновникам ставиться у провину шахрайство, що, до речі, теж тягне на строк до 12 років. Однак останнє судове засідання у цій справі було … у липні 2019 р.

Бакшун до останніх місцевих виборів очолював міську земельну комісію й балотувався у жовтні на новий термін, але програв. Горбатов також працював на колишній посаді. У лютому він заповнив майнову декларацію зі статусом “перед звільненням”, згідно з якою його єдиний дохід — пенсія у розмірі 5355 грн.