П’ятниця, 20 Травня, 2022

Дещо про децентралізацію

Сама реформа впровадження в Україні наробила багато галасу і спершу її всі боялись, адже нове та невідоме завжди буде трохи лякає. Та минули вже роки, створились скрізь об’єднані територіальні громади, почали відбуватись зміни. Та от чи справді все так позитивно, як говорять з телеекранів та пишуть на інтернет-просторах? Більш детально про це далі і йтиме мова на yes-chernigiv.

Найкраща реформа

Багато депутатів підтримують дану реформу і, звичайно, розуміють всю її важливість та необхідність. От тільки щоб дана реформа почала працювати «на повну», не вистачає змін до чинної Конституції. Для прикладу, станом на сьогодні в Конституції України навіть відсутнє таке поняття, як «об’єднана територіальна громада». Крім того, якомога швидше вирішення питання впровадження децентралізації допоможе налагодити та вивести на якісно новий рівень надання адміністративних послуг населенню. Наразі громади мають безліч питань до вищого керівництва країни і вимагають якомога швидшого їх вирішення.

Та, поряд з впровадженням, чітко можна побачити й те, що багато питань розвитку об’єднаних громад гальмується навмисне. Наприклад, процес передачі у розпорядження громадян громади землі поза межами населеного пункту. Рішення про зміну цільового призначення подекуди чекають роками. Для сучасного суспільства це надзвичайно довго.

Нещодавно питання про внесення поправок до закону про децентралізацію було висунуто на опрацювання та на затвердження. Але Володимир Олександрович, детально вивчивши його, вирішив відправити документ на доопрацювання та внесення відповідних корективів.

Вся справа в тому, що пропонований законопроект не сподобався депутатам і навіть розчарував, не виправдавши тих сподівань, які були на нього покладені. Він мав зробити життя простого мешканця ОТГ простішим та більш якіснішим, але не все так красиво виявилось на практиці. Так, якщо коротко переглянути, що пропонувалось в останньому документі «змін»:

  • Новий поділ адміністративно-територіального устрою держави. Так, громади мають поєднуватись в округи, а ті – в області. Таким чином, із системи повністю зникає така одиниця поділу, як район.
  • Керівництво громад та ради громад має обиратись один раз на 5 років
  • Верховна Рада отримає право на те, щоб призначати позачергові вибори на місцевих територіях
  • Всі повноваження з Верховної ради стосовно прийняття рішень щодо благоустрою громади знімаються і вона матиме право лише на те, щоб приймати рішення стосовно дострокового припинення роботи керівника громади чи ради громад за поданням президента країни безпосередньо
  • На заміну обласним адміністраціям, прийдуть інститути префекту, котрі підпорядковуються лише Президенту України та уряду

Про мінуси

На ряду з цим існує і досить багато суперечливих пунктів. Для прикладу можна розглянути хоча б останній. Тобто, якщо інститут префекту буде підвладний Президенту і уряду, то буде й більший контроль над громадами. А це суперечить власне самій ідеї реформи децентралізації. І це лише один з прикладів суперечностей. Саме тому, щоб документ позбувся їх і став відповідати всім вимогам процесу децентралізації, його й вирішили доопрацювати та дещо змінити.

Крім того, багато політиків помітили той факт, що в документі йдеться лише про політичну децентралізацію і взагалі не йде мова про економічну. А саме економіка наразі потребує найбільше якісних та позитивних змін. Тому наразі лишається сподіватись, що після доопрацювань закон стане менш суперечливим і все ж таки здійснить своє призначення, а життя навіть простого селянина якісно зміниться.

6