П’ятниця, 20 Травня, 2022

4 тисячі гривень на місяць за опалення: звідки беруться такі суми в платіжках та як зекономити?

Мешканка Чернігова Яна Смоляр живе в багатоповерхівці. За січень жінка повинна заплатити за опалення близько 4 тис. грн. Стільки ж “накапало” й за грудень. Яна сумно жартує, що за 2 місяці оплатила відпочинок в Туреччині, каже, що її близькі в Києві за “тепло” на такій же площі платять у два рази менше. Розбираємося, чому жителям Чернігова приходять платіжки з захмарними сумами та чи можна цього уникнути, пише “yes-chernigiv.com.ua“.

Плачу по частинах і плачу

Свої “космічні” рахунки за тепло Яна оплачує по частинах, оскільки відразу погасити всю суму нереально. Так, в січні, за словами жінки, вона заплатили 2,5 тис. грн.

У будинку, де вона живе 188 квартир і в 133-х з них встановлені індивідуальні лічильники. Голова ОСББ Володимир Сергієнко каже, що щомісяця отримує копії рахунків від обленерго й з цього документу видно, що у мешканців будинку, що мають індивідуальні лічильники суми за послуги істотно менше. У Яни Смоляр свого лічильника немає й цифри навпроти її прізвища приблизно в 3 більше, ніж у сусідів.

На думку Володимира Сергієнка, це неадекватні показники, каже, можна 2.5 таких квартири опалити. Причина — суттєво відрізняється вартість опалення квадратного метра. А крім того, стверджує Сергієнко, тарифи для таких споживачів постійно зростають.

У власників квартир, де опалення нараховують на загальних засадах, ціна за 1 кв.м досягає 70 грн. Водночас, у тих, хто поставив лічильники не більше 25-30 грн.

Що кажуть експерти ?

У облтеплокомуненерго прокоментували цей випадок. На думку фахівців, так сталося через те, що основна частина мешканців вже встановила лічильники. Заступник керівника Департаменту АТ “Облтеплокомуненерго” Світлана Двойжон пояснила, чому приходять подібні платіжки. 

По її словах, якщо площа будинку — 1 тис. кв.м і витрата на його опалення — 100 гігакалорій за звітній період. І якщо квартири з лічильником використовували ⅓ від загальної кількості, а їх площа при розрахунку сумарно не перевищує 800 кв.м, то розхід буде маленьким. Відповідно для іншої частини будинку, яка не має лічильників, гігакалорія залишається великою, а значить і ціна за опалення 1 кв.м буде істотно вище.

Висновок: вартість гігакалорій для всіх користувачів однакова, але мешканці квартир без особистих лічильників переплачують за тепло в декілька разів.

При цьому Світлана Двойжон стверджує, що в таких квартирах витрата тепла більше, ніж в оселях, забезпечених роздільними вузлами обліку, оскільки там люди самостійно регулюють рівень подачі тепла.

Що робити в такій ситуації?

Єдиний вихід — встановлювати лічильники й чим швидше, тим краще. Двойжон стверджує, що якщо у 60% -70% людей вони вже є, потрібно ставити всім, інакше йде некоректний розподіл теплової енергії. І з подальшим зростанням відсотка тих, що перейшли на індивідуальний розрахунок, у решти сума в платіжках буде тільки рости.

P.S

Після отримання останньої платіжки Яна Смоляр каже, що вже “дозріла” для установки лічильника. Це обійдеться їй в 13 тис. грн, але за 2 роки, впевнена жінка, вона відіб’є витрати й далі буде йти тільки в плюс.