Вівторок, 19 Березня, 2024

29 січня День пам’яті Героїв Крут — чернігівські історики розвінчують міфі та розповідають, як все було насправді

Напередодні святкування історичної дати, в Чернігівській бібліотеці ім. Коцюбинського відбулася лекція співробітників Українського інституту національної пам’яті, присвячена 103 річниці боїв під Бахмачем і Крутами. Основною тезою лекції стала проблема міфологізації цієї події не тільки в Радянському Союзі, а й в незалежній Україні. Автори доповіді впевнені, що українська версія бою під Крутами хибна. Розбираємося, чому, пише “yes-chernigiv.com.ua“.

Чим турбує істориків УІНП?

На думку вчених багато років цей бій подавався як наша поразка, тоді як це була чиста перемога. А щоб підсилити трагічний ефект події, навмисно перекручувалися факти. Зокрема, загальноприйнятою вважається трактування, згідно з яким — це була бійня, де більшовицькій багатотисячній армії протистояв загін недосвідчених бійців, майже дітей. Насправді, кажуть історики, бій під Крутами — зразок військової тактики й стратегії, коли грамотно побудована оборона, призвела до серйозних втрат багаторазово переважаючих сил противника. 

На підтвердження своїх слів фахівці наводять такі цифри: летальні втрати Червоної армії під Крутами — 300 осіб убитими. Ще 1300 одержані поранення різного ступеня тяжкості. Втрати української сторони — 250 осіб, разом з пораненими й полоненими, з яких 70-100 були вбиті.

Що ж стосується недосвідчених студентів, то вони становили лише частина загону. А якщо точніше, це була студентська сотня, не більше 130 осіб. Всього ж, за даними істориків, 29 січня 1918 року, 4.5 тисяч бійців Муравйова протистояв загін з 525 українських військових. І ці цифри, в поєднанні з втратами противника, переконливе свідчення успішної оборонної операції української армії в той день.

Звідки взялася ця легенда?

Історики стверджують, “міф” про київських студентів, що більше ніж 5 годин стримували натиск більшовицьких орд, безпосередньо пов’язаний з подією, що сталася відразу після бою. Коли основна частина українського загону організовано відступила, попутно знищивши залізничні колії та мости, до станції, вже взятої більшовиками, вийшов загін з 30 осіб, тієї самої студентської сотні. Їх взяли в полон і після тортур розстріляли.

Історики також переконані, що бій під Крутами необхідно розглядати в загальному контексті оборонних боїв української армії, у тому числі й боїв під Бахмачем.

Історичне значення перемоги під Крутами

Вчені впевнені, саме оборона Крут зупинила просування Червоної армії на 4 дні. Більшовикам довелося підтягувати свіжі сили, ремонтувати мости та залізничні шляхи. Ця затримка дозволила українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір, що фактично врятував на той момент молоду українську республіку. А крім того, підкреслюють доповідачі, у цієї події величезне символічне значення, і можна сміливо сказати, що перемога під Крутами є, по суті, історичною датою створення української армії.

.,.,.,.