П’ятниця, 20 Травня, 2022

Епопея з тарифами президента Зеленського: як повпливали обіцянки на Чернігівщину

Тарифи на комунальні послуги – одна з найчутливіших для українців тем. «Злетіла» вона завдяки спільним зусиллям українських політиків, які, ухопившись за підвищення цін на тепло, газ і воду, почали розкручувати серед українців «зраду» про «тотальне зубожіння населення». Апогеєм використання «тарифної» теми стали президентські вибори. Налякавши електорат «тарифним геноцидом», кандидати почали приміряти на себе образ «рятівників» і обіцяти виборцям зниження тарифів – у два, а то і у фантастичні чотири рази. Деталі читайте у матеріалі на yes-chernigiv.

 «Тарифна» істерія призвела до того, що, згідно з опитуванням Київського міжнародного інституту соціології між першим та другим туром виборів, найбільшим очікуванням українців від нового президента стало…  зниження тарифів на комунальні послуги (за це проголосувало  39,1% опитуваних). Тому коли представник президента Зеленського у Кабміні Андрій Герус заявив, що Зеленський жартував про високі тарифи, а обіцянок їх знизити не давав, у суспільстві стався справжній скандал.

Опоненти чинного президента кепкують, виборці – ображаються. Але чи справедливо?

Намалюю тобі зорі

Настрої українців після обрання президентом Зеленського чимось схожі на атмосферу у домі молодят, які швидко закохалися, одружилися, а тепер, зіштовхнувшись зі складним побутом, дивляться один на одного тверезими очима. Постінавгураційна ейфорія швидко минає. Настає сувора реальність, яка потроху змушує електорат Володимира Олександровича по-новому дивитися на свого президента.

Але винні у цьому, насамперед, самі виборці. Адже народний обранець у своїх зверненнях, блогах, постах і передвиборчій програмі був дуже обережний з висловлюваннями і формулюваннями, заграючи з різним електоратом і зачіпаючи чутливі моменти для жителів з усіх куточків країни.

1

Як справедливо зазначив ще після першого туру журналіст Павло Казарін: «Володимир Зеленський намагається не заважати своїм прихильникам вигадувати самого себе».

Тому нині, коли очікування Зе!виборців починають подекуди не співпадати з реальними діями їхнього президента, вони починають ображатися і навіть розчаровуватися. Не проходять повз таку можливість і опоненти Зеленського, підливаючи оливи у вогонь кепкуваннями та фразами на кшталт: «Ну що, навибиралися?», «Де ваші тарифи?».

Обізнаний – значить захищений

Та, здається, у команді Зеленського до цього заздалегідь готувалися. Вже наступного дня, коли результати президентських перегонів стали очевидними, представник команди переможця  Олександр Данилюк вирішив з порогу видати сувору правду в очі прихильникам: президент не знижує тарифи і не саджає людей – це не сфера його компетенції. Як прийнято в Україні, люди продовжували вірити в намальоване їхньою ж уявою диво до останнього. І тепер вся країна обговорює нову витверезвляючу заяву з президентської команди: «Зеленський не обіцяв знизити тарифи».

Зокрема, в інтерв’ю «BIHUS info» Герус уточнив: новий президент розуміє, що тарифи це проблема. Втім  необхідно збільшувати видобуток газу, інвестування та розвиток експорту – тільки за цих умов ціна на газ може зменшитися на 20-30%.

Однак потік суспільного резонансу вже було не зупинити. Герус поспішив вибачитися за невдалу свою фразу про те, що Зеленський жартував про зниження тарифів, але від своїх позицій не відмовився – щоб ціни були знижені, треба здійснити силу-силенну роботи. За словами представника президента в Кабміні, гарант вже двічі скликав нараду щодо можливості зниження тарифів для населення.

2

Тож чи були тарифні обіцянки насправді?

Давайте шукати правду у передвиборчій програмі чинного президента, його відеозверненнях та заявах його штабу ще до отримання булави. Якщо відкрити передвиборчу програму ще кандидата Володимира Зеленського, то тут слово «тарифи» зустрічається лише раз у такому формулюванні:

«Усі роки влада штучно створювала ситуацію, за якої чесно вести бізнес в Україні для підприємця було практично неможливо. Тому ми запровадимо одноразову «нульову декларацію» для бізнесу. Кожен бізнесмен за 5% зможе задекларувати та легалізувати свої доходи. Отримані кошти підуть на зменшення тарифного навантаження для малозабезпечених. Пройшовши «економічне чистилище», кожен отримає шанс у подальшому чесно вести бізнес у країні».

Тобто у програмі конкретної обіцянки знизити тарифи немає – тодішній кандидат згадує про можливе зниження цін лише для малозабезпеченого населення.

Водночас із топ-конкурентів Зеленського зачіпали тарифну тему у своїх програмах Юлія Тимошенко («У перший місяць роботи нового президента будуть зменшені ціни на газ у 2 рази, а це означає також зменшення тарифів на тепло і гарячу воду»), Анатолій Гриценко («не буде космічних тарифів на житлово-комунальні послуги»), Юрій Бойко (обіцяв «зупинити тарифний геноцид») і Олег Ляшко («У мене люди не будуть мерзнути в холодній хаті – всіх зігрію справедливими тарифами на комуналку»).

3

Звідки пішли  чутки

У розпал виборчої кампанії Володимир Зеленський випускав спеціальні відеовлоги, в яких  разом із експертами з різних сфер пояснював виборцям складні державні теми простою мовою. Один із цих влогів був присвячений тарифам на комунальні послуги. У влозі  21 хвилину експерти з енергетики та ЖКГ, серед яких і Андрій Герус, окреслюють ситуацію на енергетичному ринку та пояснюють чому українці платять такі високі ціни за комуналку і як це можна змінити.

Зеленський у влозі обурюється монополіями та діючими тарифами, однак не обіцяє прямим текстом знизити оплату на будь-який із видів послуг. Ми також переглянули найбільші передвиборчі інтерв’ю Володимира Зеленського для «Української правди», «РБК-Україна» та програми «В гостях у Гордона» і не знайшли у них жодної обіцянки про зниження тарифів.

Водночас у Фейсбуці журналістки Радіо Свобода Власти Лазур ми знайшли відео з передвиборчого штабу Зеленського, де Андрій Герус запевняє, що з 1 травня 2019 року ціну на газ можна знизити на 11%. Хоча, знову ж таки, конкретної обіцянки, що тариф буде знижений Герус не давав.

4

Болісно, але чесно

Як бачимо, масові популістичні обіцянки політиків про зниження тарифів призвели до того, що українці автоматично почали приміряти їх на всіх кандидатів, в тому числі й на тих, хто вже прийшов до влади. Як і передбачалося, Володимир Зеленський, намагаючись підкорити якомога ширший електорат абстрактними словами і обіцянками у красивій обгортці, сам собі зробив ведмежу послугу. Тепер кожна верства населення, кожен регіон бачить його по-своєму і вимагає від нього виконання своїх сподівань.

Ця тарифна історія має навчити передусім виборців тому, що необхідно уважно читати передвиборчі програми, чітко аналізувати заяви і слова кандидата і не домальовувати своїм  обранцям того, чого в них насправді немає і ніколи не було.